Annette er leder ved Løren AKS. De ble inspirert til å skape en lesekrok på sin base etter å ha sett en annen her på sfonett.

Vi ble veldig inspirert av å lese om lesekroken dere viste på SFOnett, og hadde derfor lyst til å sende inn bilde av vår lesekrok.

Se film av lesekroken vi har på basen for 3 og 4.trinn. Her har baseleder fått lov til å være kreativ og tegnet et flott maleri på veggen, som skaper en fin krok for barna her på Løren AKS. Barna trives kjempe godt med å sitte der med en bok eller med litt avslapning etter en lang dag på skolen.

Flere artikler innen Lekemiljø former leken

Frístundaheimili på Island

Denne høsten har sju AKS-ledere fra Nordre Aker i Oslo vært på studietur i Reykjavik. Som islandsk fritidspedagog visste jeg ganske mye om hva som ventet oss – og det er helt klart at dette var en faglig reise som satte spor hos oss alle.

Les mer >>

KosKafe på Jaer SFO

Det nye året startet med at jeg fikk e-post fra Bente Krohn som er SFO-leder ved Jaer SFO på Nesodden. De hadde brukt juleferien til å etablere en ny vennskapsarena på SFO. Vi applauderer og er glad for at de ønsker å dele sin KosKafe med alle i Nettverket! for SFO.

Les mer >>

Rom for lek og læring - se filmen her

Filmen "Rom for lek og læring" og gir deg konkret opplegg for en planleggingsdag eller tilsvarende.

Les mer >>

Skraphandlerens lekebutikk

I barnas hender får gjenbruksmateriell ny verdi og trylles om til skatter i lek. Det er vel verdt å ta turen til nærmeste gjenbruksbutikk. Let, få og finn! Tilbyr vi materiellet på fristende vis oppstår magi der barn møter ting og ting møter barn.

Les mer >>

Egne lokaler viktig for kvaliteten

Tilgang til egne lokaler er viktig for kvaliteten på SFO, ifølge en ny studie gjort i Sverige av Karin Lager. Når SFO etter skolen deler klasserom med skolen, kommer arbeidet med SFO på andreplass, viser studien.

Les mer >>

Inspirerende lokaler skaper god lek

Hvordan ville lekemiljøet på SFO sett ut om vi hadde spurt barna? Vi vet at det fysiske miljøet er en fritidspedagogisk ressurs.Det er ingen tvil - rom skaper kvalitet!»

Les mer >>

1,2,3 rollelek

Ved hjelp av tre velfylte skap i et klasserom kan du inspirere til et vidt spekter av rollelek på SFO.

Les mer >>

Rom for lek og læring - se filmen her

Filmen "Rom for lek og læring" og gir deg konkret opplegg for en planleggingsdag eller tilsvarende.

Les mer >>

Klesklyper til kuben

Hos Tingvoll SFO er de opptatt av inkluderende lekemiljø, takket være en enkel, men genial idé fra leder Siri Eirin Nastad Ruste. På SFO-basen står en kube som inspirerer barna til å skape og utforske. Det som gjør denne kuben spesiell, er en liten detalj som åpner for store muligheter: klesklyper.

Les mer >>