Voksne for Barn har fått støtte av UDIR til å utvikle verktøy til bruk i overgangen fra barnehage til SFO/AKS med fokus på relasjoner og vennskap. Les mer om dette her og vi håper du vil sette av noen minutter til å svare på en brukerundersøkelse. Slik kan du bidra til at dette verktøyet/materiellet blir så bra og virkningsfullt som mulig.

Målet er at aktivitetene/verktøyene skal bidra til at barna opplever trygghet og inkludering spesielt med tanke på de første ukene før skolestart. I dette arbeidet er vi helt avhengige av å høre fra dere som jobber i SFO/AKS, om hva dere opplever i den virkelige verden, hva som fungerer og hva som fungerer mindre bra. Svarene vi får inn vil veie tungt i arbeidet med å utvikle materiellet.

Vi håper du vil sette av noen minutter til å svare på denne undersøkelsen, og bidra til at dette verktøyet/materiellet blir så bra og virkningsfullt som mulig. Hvis noen etter hvert ønsker å være med i pilotering/uttesting av materiellet, ta kontakt med christian.hansen@vfb.no.

Ja, jeg vil svare på brukerundersøkelsen

Les mer om Voksne for barn her: www.vfb.no

Flere artikler innen Fra barnehage til skole/SFO

INFORMASJONSHEFTE SFO HORNNES OG ULLERØY BARNESKOLER

Ved Hornnes og Ullerøy SFO har de sammen med skolen laget et felles velkomsthefte og en video til sine skolestartere. Vi deler og applauderer!

Les mer >>

Foreldremøter i halve august

Hei, jeg leste med glede om Kjelsås’ møte med de minste barna. Veldig bra! Jeg fikk lyst til å fortelle litt om hvordan vi på Uranienborg har mottatt førsteklassinger de siste årene.

Les mer >>

Foreldre & SFO

Kjære mor & far. Vi gjør oss klare for å ta imot nye 1. klassinger her i SFO. I år er faktisk ditt barn blant disse aller yngste i skolesamfunnet, og vi har noen tanker om hvordan vi sammen skal bidra til å gi ditt barn en god start.

Les mer >>

Knip barn på fersken

Vi vet alle at det er avgjørende å være der når det skjer. Kommer vi for sent inn i situasjoner der f eks barn har en konflikt gående, blir det vanskelig å finne gode løsninger.

Les mer >>

Velkommen til oss, mor og far!

August handler ikke bare om å ta imot nye 1.klassinger. Også foreldrene skal fases inn i SFO-livet!

Les mer >>

Bli husket - T-skjorte med navn

Her får du et morsomt tips til skolestart som også kan være en aktivitet på planleggingsdagen for personalet.

Les mer >>

Vennskap er viktigst

Dannelsen av et sosialt felleskap med andre barn og voksne står sentralt i den nye rammeplanen for SFO, og hvert enkelt barn skal få en opplevelse av å høre til. Slik sørger vi for at det er trygt og godt å være på SFO.

Les mer >>

Eiganes SFO setter fokus på inkludering og kvalitet – fikk besøk av kunnskapsministeren

Med et ønske om å utjevne forskjeller og styrke arbeidet med inkludering, arrangerte Eiganes skole SFO i Stavanger for andre gang SFO-festival i august. Festivalen fikk besøk av kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun, som fikk se hvordan skolen jobber med å implementere rammeplanen og styrke kvaliteten på tilbudet.

Les mer >>

Innspill fra en mor

Nå legges grunnlaget for et godt SFO-liv for nye barn på vei inn porten. Innspillet kom fra en mor til et nettmøte jeg hadde i Dagbladet etter et oppslag om SFO.

Les mer >>