Under besøket på Søre Ål SFO i Lillehammer for noen år siden skvatt jeg. De driver nemlig med basehopping på denne tiden av året. Noe som kan passe for flere kanskje?

På ukeplanen la jeg merke til at på mandag stod aktiviteten basehopping. Nysgjerrig lysglimtjeger som jeg er ble baseleder Cecilie spurt om hva dette er.

8-10 barn drev basehopping denne dagen. Det kunne være basehopping fra 1.klasse-basen til 2.klasse-basen. Målet med basehoppingen var at ungene skulle få «smake» på livet der de kom til høsten og bli kjent med de voksne.

SFO-leder Nina Cecilie Nordølum forteller om denne praksisen.

«Til daglig så er vi delt inn i tre baser i SFO. Det er 1.-, 2.- og 3./4.-klassebasene

Vi tilbringer dagene på hver vår base knyttet til klasserommene til barna.

Èn dag i måneden har vi det vi kaller for «basehopping». Da får ti barn fra hver base hoppe over til en annen base og tilbringe sin SFO-dag der. Basehoppingen rullerer mellom trinnene.

Dette gjør vi fordi

  • Barna blir kjent og trygge på alle de voksne som jobber på SFO
  • Barna blir kjent med barna på de andre basene, og det utvikles  vennskap på tvers av trinn
  • De største barna føler mestring når de får være med de små, og de får  da noen som ser opp til dem
  • Barna blir trygge på de klasserommene de skal ha neste skoleår
  • 6-åringene blir tryggere på de større barna som går på SFO. De tør å gå bort til 3.-klassingene i friminuttene for å spørre om de kan være med å spille fotball eller lignende
  •  Vi får et samhold i SFO, og vi skaper gode relasjoner mellom barn og voksne på tvers av basene
  • Vi voksne blir kjent med alle barna som går på SFO, og det er lettere for oss å kunne hjelpe til med konflikter og andre ting som ungene trenger. Før gikk ungene til de voksne på sin base med sine problemer, men nå så er de trygge nok til å kunne gå å snakke med den voksne som er i nærheten uansett hvilken base den er på.

Vi er så fornøyde med de resultatene vi har fått etter vi begynte med basehoppingen, så vi kommer til å ha det oftere enn bare én gang i måneden fra neste skoleår.

Dette er innovasjon på sitt beste, Søre Ål SFO. Vi tar med oss dette litt eksempelet på offensiv utvikling av kvaliteten inn i evalueringen av SFO-tilbudet i Norge som pågår om dagen.

 

Les også

God SFO-start for barn med ekstra behov for tilrettelegging

En god overgang fra barnehage til skole og SFO er avgjørende for alle barn, men spesielt viktig for barn som har behov for ekstra tilrettelegging. På Tau SFO har vi utviklet rutiner som sikrer at overgangen blir så smidig og trygg som mulig for disse barna. Jeg vil gjerne dele våre erfaringer i håp om å inspirere andre til å styrke sitt arbeid på dette området.

Les mer >>

Mottak av førsteklassinger - og...

Mottak av nye 1. klassinger og ikke minst deres foreldre nærmer seg. Når vi hører rykter om en SFO eller AKS blir vi nysgjerrige. Når ryktene attpåtil kan dokumenteres blir det interessant for flere. Rundt Kjelsås Aktivitetsskole i Oslo svirret den positive bakpraten forrige høst. Vi ville gjerne vite hvorfor og ringte til AKS-leder Andre.

Les mer >>

Fra eldst til yngst - samarbeid og sammenheng mellom barnehage og skole

Kunnskapsdepartementet har utarbeidet veilederen "Fra eldst til yngst"

Les mer >>

SMESTAD SMAKS - bli med på besøk

Smestad AKS i Oslo tar barn på alvor og i denne videoen på 30 minutter deler de hvorfor voksne og barn elsker SMAKS.

Les mer >>

God SFO-start = God skolestart

Vi har alle, både ansatte på skole og SFO, foreldre og barna selv et sterkt ønske om at skolestarten og starten på SFO-året skal bli best mulig. Her er noen tips på veien mot en god start.

Les mer >>

Bilder på garderobeplassen skaper trygghet

Garderoben i SFO kan oppleves som en storby for mange av de nye seksåringene, sammenlignet med hva de er vant med fra barnehagen.

Les mer >>

Landet rundt med oppstart

Vi har tatt en ringerunde for å høre hvordan SFO’er landet rundt gjør det i forbindelse med mottak av nye barn ved skolestart. Vi har vært opptatt av forberedelsesfasen, gode rutiner og selve mottaket av nye foreldre og barn.

Les mer >>

Hvordan begynner man på skolen?

Det året du fyller seks skjer noe nytt og spennende! Noe du kanskje både gruer og gleder deg til.

Les mer >>

Velkommen hit, lille venn

Det er sesong for nye barn som slett ikke er nye. I august tar vi i mot karrierestarterne. Mange av dem skal nyte fire minnerike år i SFO – hvilket liv det blir!

Les mer >>