August handler ikke bare om å ta imot nye 1.klassinger. Også foreldrene skal fases inn i SFO-livet!

I SFO-Norge finnes det mange varianter av opplegg for mottak av nye barn i SFO. Felles for alt som skjer disse dagene er at målet er at barnet skal trives. Vi jobber iherdig med å aktivisere litt usikre barn, kople dem sammen med andre barn og vise SFO fra sin aller beste side.

Med på lasset følger foreldrene. Litt sleivete å si det slikt, fordi foreldrene jo er de viktigste individene i 6-åringens liv. Kvaliteten på skolestarten for 6-åringer er derfor i stor grad avhengig av hva slags start vi gir foreldrene. 

Før oppstart småpratet jeg litt med en håndfull SFO-ledere om dette, og de sier det samme; det viktigste i denne første fasen er faktisk at foreldrene opplever at de blir sett. Kinkig, siden vi har så mye å gjøre med barna deres. Men logikken er som følger; opplever foreldre at de blir inkludert i samtaler om SFO-hverdagen, praktiske forhold og ikke minst; får komme med litt informasjon om eget barn – øker sjansene for at de stoler på at barnet blir sett av de voksne i SFO. 

Jeg har også småpratet med en håndfull foreldre med nykomlinger på vei inn i SFO, og de sier det samme; de er redde for at barnet deres skal forsvinne i mengden av barn (også ved ganske små skoler). Overgangen fra barnehagen – med høy personaldekning og kraftfull fokus på kvalitet – til SFO skaper mild angst hos flere.

Kanskje hadde det vært lurt å spleise de litt engstelige foreldrene med antydning til kaosangst, med de SFO’ene der de legger stor vekt på at foreldrene skal bli sett. 

Alle SFO-ledere i litt store SFO’er (minst fem ansatte) vet jo utmerket at de ansatte må merkes på et eller annet vis (navneskilt, collegegenser med bilde og SFOens navn, rosa våtdrakt eller refleksvest i harmoniske farger). Alle SFO-ledere vet også hvor viktig det er at de ansatte i august går med hevet blikk og tar kontakt med voksne de ikke har sett før. Og at alle ansatte, også nyansatte, er godt informert om alle detaljer (også utenom egen base), slik at de kan svare på spørsmål og informere godt i dialog med mor og far. Derfor nevner jeg ikke det, men tar med et godt tips fra Hanne den gang hun var leder på Snarøya SFO. Hun hadde et trillebord, lett pyntet med markblomster barn har plukket inn, lastet med kaffekanne, kopper og noen småkjeks og lappen der det står; Kjære mor/far. Vær så god forsyn deg. Håper du har en trivelig stund her på SFO!

Hanne tilføyde lett lattermild at det må ikke være for trivelig for opphavet. Noen barn blomstrer nemlig først etter at mor eller far har gått! 

Ha en trivelig august!

Flere artikler innen Fra barnehage til skole/SFO

SFO-ansatte i barnehagen?

De første dagene på skolen tilbringes gjerne i SFO. Det åpner for en sømløs og trygg overgang fra barnehage til skole. Forutsetningen at SFO-ansatte forstår hva slags erfaringer barnet har med seg i «sekken».

Les mer >>

Dette klarer jeg selv

- Det er en stor overgang å gå fra barnehage til skole og vi ønsker å være med på å gi barna mestringsfølelse. Smestad AKS i Oslo har obligatorisk kurs med sertifisering og diplom etter endt kurset!

Les mer >>

Slik skaper Hvalstad SFO trygghet og trivsel fra første dag

Hvordan tar man imot nærmere 90 seksåringer på en god måte? Midt i en byggeprosess, og i midlertidige lokaler? På Hvalstad SFO har de funnet løsninger som kombinerer struktur, varme og kreativitet. Vi har besøkt dem og fått innblikk i hvordan ferie-SFO og oppstart for 1. trinn er organisert. Her møtes barn og foresatte med både omtanke og oversikt.

Les mer >>

Alle må gjøre seg "klare" for hverandre

I ukene frem mot sommerferien skal vi legge ut saker som går under tema "Overgangen fra barnehage til skole/SFO"

Les mer >>

En liten historie om samarbeid

Janne er SFO-leder ved Østensjø SFO. I Oslo har SFO’ene vært en kasteball mellom bydel og skoleetat helt siden starten av 90-tallet. Uansett hvor SFO er organisert er den kompetansen som SFO innehar viktig for helheten. Det er denne historien til Janne et eksempel på:

Les mer >>

Trygg og inkluderende overgang fra barnehage SFO/AKS (brukerundersøkelse for Voksne for barn)

Voksne for Barn har fått støtte av UDIR til å utvikle verktøy til bruk i overgangen fra barnehage til SFO/AKS med fokus på relasjoner og vennskap. Les mer om dette her og vi håper du vil sette av noen minutter til å svare på en brukerundersøkelse. Slik kan du bidra til at dette verktøyet/materiellet blir så bra og virkningsfullt som mulig.

Les mer >>

Snakkestartere skaper trygghet og trivsel

Trenger du en enkel aktivitet som bygger gode relasjoner nå i oppstarten? Inspirert av Helen Englund Dock og hennes esker med "Pest eller Kolera" har vi laget en egen liste over "snakkestartere".

Les mer >>

God SFO-start for barn med ekstra behov for tilrettelegging

En god overgang fra barnehage til skole og SFO er avgjørende for alle barn, men spesielt viktig for barn som har behov for ekstra tilrettelegging. På Tau SFO har vi utviklet rutiner som sikrer at overgangen blir så smidig og trygg som mulig for disse barna. Jeg vil gjerne dele våre erfaringer i håp om å inspirere andre til å styrke sitt arbeid på dette området.

Les mer >>

Bli kjent-leker

Veldig mange SFO’er er barnas første møte med skolen og da kan det være smart å ha noen bli kjent-leker som gjør overgangen lettere for 6-åringene. Noen av disse har vi lagt ut på SFOnett før men gode forslag kan ikke gjentas for ofte.

Les mer >>