Når vi nå skal kombinere hjemmeundervisning, hjemmekontor og arrangere barnehage i samme hus kan det være fint med rutiner og forutsigbarhet. Veronica Aurdal Brungot har laget dagsplan i heimen.

Det er en utfordring å aktivisere små barn i et "hjemmekonsern" hvor både læring og jobbing skal gå hånd i hånd. Veronica deler hvordan de har forsøkt å gjøre den nye hverdagen lettere med familiens dagsplan. 

Veronica forteller: Vi har i dag prøvd å lage ein visuell dagsplan (etter inspirasjon frå internett) for å gjer kvardagen vår mest mulig organisert for heile familien og mest mulig forutsigbar for Alina Regine på 5 år.

 

 

 

 

Det heile blei egentlig ein aktivitet i seg sjølv. Der eg har teikna, Alina har farga og Victoria (12 år) har skreve på.
 

Tanken er at vi starta kvar morgon med samlingstund, der oss går gjennom dagen i lag, og Alina kan få velge aktivitet frå leiketidkorta. Tanken er at ho skal velge ein aktivitet ho skal gjer på når Victoria gjer skulearbeid. 

Slik vil dagane hinna også bli meir "lik" kvardagen i barnehagen og ho vil føle forutsigbarhet og tryggheit. 

Vi har også laga nokon kort som eg har valgt å kalle kvalitetskort. Det er forslag til kva vi kan gjer på ilag som familie. Sidan all anna aktivitet og sosialisering uteblir, har vi valgt å bruke den tida til kvalitetstid ilag som familie. Det er nok sikkert ikkje kvar dag oss kjem til å velge og gjere noko i det heile, kanskje har vi lyst å berre gjer ingenting. Kanskje ønsker vi å bruke ettermiddagen kvar for oss. Men vi veit aldri kor lang denne tida vil bli, så eg tenker desse kvalitetskorta kan bli gull verdt.

Her har eg sett opp eit forslag til korleis dagen vår kan sjå ut. Eg ønsker å vise idéen vår vidare til andre som kanskje også set å tenker på korleis dei kan få dagane til å bli mest mulig organisert og ikkje minst forutsigbar for dei yngste barna.
 

Eg ser for meg at dinne dagsplanen vil utvikle seg og forandre seg etterkvart.
Kanskje kan vi få inspirasjon frå dokke også? Legg gjerne ut gode tankar og idéar i komentarfeltet på facebook. 

 

 

Ønsker alle lykke til i tida framover

Veronica Brungot
 

Foreldresamarbeid med tospråklige foreldre

I møtet med de tospråklige barna og deres familier er det viktig at personalet både setter seg inn i de kulturer barna kommer fra og er bevisst sin egen SFO's kultur og normer, og dermed hvilke krav man stiller til barn og foreldre.

Les mer >>

Gi opplysninger om barnet

Det er noen ganger vanskelig å vite om og når man skal gi ut informasjon til begge foreldre når det er delt foreldreansvar. Her kommer en liten oppdatering.

Les mer >>

Teknisk knock out i 4. runde - del 1

Noen ganger kan vi føle at det å bli observert av foreldre er en ekstra utfordring som barneveileder i SFO/AKS. At også foreldre kan oppleve hente- og bringesituasjonen som en utfordring, tenker vi kanskje ikke så ofte på.

Les mer >>

Fra SFO til skolens hjerte

Veiene til skolens hjerte er mange. Mat er et forslag. Her har SFO laget egen kafé for lærerne. En oppskrift fås på kjøpet.

Les mer >>

For sent hentede barn

Hva gjør vi med de barna som alltid blir hentet for sent? Eller rettere sagt med foreldrene deres? Her kommer et glimrende forslag - synes vi.

Les mer >>

Tegnekurs og Kjøreforbibursdag på SFO

Via YouTube deler Jenny fra Varteig SFO sitt tegnekurs. På Hatlane SFO holder de kontakten med ungene via sin egen TV-kanal.

Les mer >>

Samkjørte foreldre = bedre miljø

Noen ganger gir vi foreldre råd. Det er bra. I dialog med klassekontaktene kan det være fint å ha med seg noen ideer. Her er en fra foreldrene i 2C på en skole jeg kjenner godt.

Les mer >>

To-språklige foreldre

I møtet med tospråklige barn og deres foreldre er det nyttig med litt bakgrunnskunnskap. Denne artikkelen er skrevet for barnehager, men er like nyttig for SFO.

Les mer >>

Når foreldre stiller spørsmål i SFO

Når foreldre stiller spørsmål ved det som skjer i SFO, kan det oppleves som kritikk. Instinktivt ønsker vi ofte å forsvare oss og forklare hvorfor vi gjør som vi gjør. Men hva skjer om vi heller prøver å forstå hvordan den andre tenker?

Les mer >>