På Bolsøya skole SFO har de vært på trappebesøk og kjent på savn og takknemlighet. Fra Nyborg SFO deler vi deres hilsen til ungene i 4.klasse som egentlig skulle hatt premiere på sin årlige musikal nå. Begge strålende eksempler på at jobben din i SFO/AKS kan bidra til at barn opplever litt glede i disse annerledes dager.

Vi har fått kjenne på hva det betyr å lede et nettverk disse dagene etter at korona endret hverdagen i SFO/AKS. Fra alle deler av landet har vi mottatt gode ideer og innspill på hvordan dere har jobbet for å opprettholde kontakten med ungene. Vi har denne uken delt flere slike og her kommer to nydelige eksempler på slutten av uken.

Bolsøya SFO ligger idyllisk på en liten øy i Molde kommune.  Jeg fikk i går en hyggelig melding fra leder Ingunn Brokstad.

TRAPPEBESØK PÅ BOLSØYA

Hei Terje!
Håper du og dine har det fint. Det er så artig å se alle gode ideer og påfunn som florerer ute i SFO-samfunnet nå for tiden.
På Bolsøya SFO har vi i dag vært på trappebesøk hos alle barna våre. Vi satte sammen en påskepose med litt godteri, to formingsaktiviteter med materiell og en liten hilsen fra oss alle. Jammen ble vi godt tatt imot! Mange blide og positive barn og foreldre. Sånn går det når man savner hverandre.

 Nå gleder vi oss alle til vi møtes igjen og klemme som vi bruker å gjøre.  Ingunn

 

 

 

 

 

 

 

Fra den fantastiske gjengen ved Nyborg SFO i Trondheim kom følgende e-post fra deres engasjerte leder Linda Eggen Rønning.

Nyborg SFO hyller ungene på 4.TRINN

Hei Terje!

Her kommer en lite oppmuntring fra Nyborg SFO til deg. Vi skulle hatt premiere på årets selvproduserte musikal med 4.trinn på SFO i dag. Ungene selv har vært med å laget musikalen som tidligere år og de har lagt mye arbeid i den i hele høst og fram til skolene ble stengt. Da det ikke blir slik vi hadde tenkt, har vi voksne laga en musikkvideo som en hyllest til ungene på 4.trinn som de fikk i dag. vh Linda

Takk til Bolsøya og Nyborg. La oss stå sammen videre. La oss fortsette å samle knallgode idéer. Nettverket! for SFO skal fylle vår rolle. I påvente av at vi igjen kan farte landet rundt med kurs og faglig utveksling skal vi dele faglige oppdateringer og inspirasjon fra andre her på sfonett.no 

Er det ikke flott at du jobber et sted der du virkelig kan bety noe for et eller flere barn? Der du kan være den avgjørende faktoren for at  barn får en god følelse. Rett og slett fordi du bryr deg. 

God påske til alle og spesielt til deg som skal bidra i dugnaden ved å være sammen med barn som trenger det ved din skole.  

Les også

Oppdragelse til hva?

Oppdragelse skal skje i nær forståelse og samarbeid med barnas hjem. For at dette skal være mulig, er det viktig at vi i barnehagen/SFO har tydelige tanker om hva vi legger i oppdragelse, hvordan den skal foregå og hvilke verdier vi bygger oppdragelsen på

Les mer >>

På benken fra Bodø til Bardufoss

Ja, på benken i hele landet. Vanligvis betyr en plass på benken en slags reserveplass. Ikke i SFO. Innovasjon i SFO-landskapet foregår hver dag. Her er et tydelig og strålende eksempel på hva som kan skje når kloke fagfolk tenker sammen.

Les mer >>

Fra ekskludering til inkludering i lek

For de aller fleste barn betyr SFO/barnehagen venner, lek og fellesskap. For noen barn kan SFO dessverre også være en arena for ekskludering og ensomhet.

Les mer >>

Å jobbe i SFO er ikke Quickfix

Jeg er pedagog i SFO og jeg ser avokado spirens reise ut av steinen og frem til det er et tre, som et godt bilde på mitt arbeide med barn.

Les mer >>

Engstelig skolestart

Å hjelpe et bekymret og forsiktig barn kan være en hårfin balansegang mellom nødvendig støtte og over-beskyttelse.

Les mer >>

Farvel til lydighetskulturen

– Man kan alltids forme en verden for barna, altså for framtiden, uten å lytte til barna og uten å gå i dialog med dem. Historien har vist at det er fullt mulig. Men kostnadene kan bli betydelige, sier Erik Sigsgaard. Hans nye bok har tittelen Respekt for barns og unges NEI.

Les mer >>

Ja til JA-uke eller JA-dag

Kraftig inspirert av erfaringene fra Romlingen, SFO ved Romolslia skole i Trondheim, tok også Harestad SFO i Randaberg sjansen for noen år siden. En hel uke hvor barna blir møtt med ja fra voksne er ramme alvor og spennende SFO-praksis. Klar til å prøve på din SFO/AKS i mai?

Les mer >>

Nytt magasin for SFO/AKS

Nettverket! for SFO feirer i år 25 års jubileum. Samme år som vi får vår første nasjonale rammeplan for SFO. Vi markere med å gi ut tidenes første magasin for dere i SFO/AKS.

Les mer >>

Tenk om…

Tenk om du var den ansatte som kollegene egentlig ikke trives så godt med. Tenk om du visste at de andre tenker «Å, i dag er ikke hun på jobben, så deilig».

Les mer >>