På Bolsøya skole SFO har de vært på trappebesøk og kjent på savn og takknemlighet. Fra Nyborg SFO deler vi deres hilsen til ungene i 4.klasse som egentlig skulle hatt premiere på sin årlige musikal nå. Begge strålende eksempler på at jobben din i SFO/AKS kan bidra til at barn opplever litt glede i disse annerledes dager.

Vi har fått kjenne på hva det betyr å lede et nettverk disse dagene etter at korona endret hverdagen i SFO/AKS. Fra alle deler av landet har vi mottatt gode ideer og innspill på hvordan dere har jobbet for å opprettholde kontakten med ungene. Vi har denne uken delt flere slike og her kommer to nydelige eksempler på slutten av uken.

Bolsøya SFO ligger idyllisk på en liten øy i Molde kommune.  Jeg fikk i går en hyggelig melding fra leder Ingunn Brokstad.

TRAPPEBESØK PÅ BOLSØYA

Hei Terje!
Håper du og dine har det fint. Det er så artig å se alle gode ideer og påfunn som florerer ute i SFO-samfunnet nå for tiden.
På Bolsøya SFO har vi i dag vært på trappebesøk hos alle barna våre. Vi satte sammen en påskepose med litt godteri, to formingsaktiviteter med materiell og en liten hilsen fra oss alle. Jammen ble vi godt tatt imot! Mange blide og positive barn og foreldre. Sånn går det når man savner hverandre.

 Nå gleder vi oss alle til vi møtes igjen og klemme som vi bruker å gjøre.  Ingunn

 

 

 

 

 

 

 

Fra den fantastiske gjengen ved Nyborg SFO i Trondheim kom følgende e-post fra deres engasjerte leder Linda Eggen Rønning.

Nyborg SFO hyller ungene på 4.TRINN

Hei Terje!

Her kommer en lite oppmuntring fra Nyborg SFO til deg. Vi skulle hatt premiere på årets selvproduserte musikal med 4.trinn på SFO i dag. Ungene selv har vært med å laget musikalen som tidligere år og de har lagt mye arbeid i den i hele høst og fram til skolene ble stengt. Da det ikke blir slik vi hadde tenkt, har vi voksne laga en musikkvideo som en hyllest til ungene på 4.trinn som de fikk i dag. vh Linda

Takk til Bolsøya og Nyborg. La oss stå sammen videre. La oss fortsette å samle knallgode idéer. Nettverket! for SFO skal fylle vår rolle. I påvente av at vi igjen kan farte landet rundt med kurs og faglig utveksling skal vi dele faglige oppdateringer og inspirasjon fra andre her på sfonett.no 

Er det ikke flott at du jobber et sted der du virkelig kan bety noe for et eller flere barn? Der du kan være den avgjørende faktoren for at  barn får en god følelse. Rett og slett fordi du bryr deg. 

God påske til alle og spesielt til deg som skal bidra i dugnaden ved å være sammen med barn som trenger det ved din skole.  

Lykkelige barn

Ja, hva egentlig lykke. Vi jager hendelser og opplevelser som vi ønsker og tror skal gjøre barn lykkelige. Når dette ikke alltid skjer, oppstår det lett litt skyldfølelse og dårlig samvittighet. Hvordan kan vi bidra til lykke hos barn?

Les mer >>

Hva er viktigst?

En helt ny doktoravhandling kan inneholde et kraftig signal til SFO-folket om et viktig veivalg.

Les mer >>

Sint - Følelsesskolen del 2

Her kommer del 2 i vår serie kalt Følelsesskolen. Hvordan jobbe med følelsen sint?

Les mer >>

Barn som utfordrer i SFO 5 - pulsen stiger

Hender det at du kjenner varmen stige i kroppen etter å ha blitt provosert av et barn eller to? Vel, du er ikke alene om den opplevelsen. Barn er jo hyret inn for å sjekke hvor langt strikken din kan strekkes.

Les mer >>

Viktigst i SFO

Vi fyller 20 år i år og jakter på små oppmerksomheter til våre medlemmer. Forholdet mellom voksne og barn i SFO/AKS er avgjørende for kvaliteten i tilbudet. Vi har et verktøysett til deg.

Les mer >>

Følelsesskolen del 4 - Glad

Her fortsetter vår artikkelserie om hvordan du kan arbeide med følelser i barne-gruppen. Den fjerde delen fokuserer på en av de viktige grunnfølelsene – Glad

Les mer >>

«Æ blir mæ i møte med dæ»

Å bygge sterke barnefellesskap handler om å høre til. Et besøk hos Hallset Smilende Fantasi-Ordning (SFO) i Trondheim burde vært obligatorisk for alle som jobber i SFO og AKS. Her skapes møteplasser som øker livskvaliteten for store og små.

Les mer >>

Tilbud; harmoniske barn!

Vi ønsker alle det samme; å gi barn en god oppvekst som underlag for et godt liv. Enten vi er foreldre, ansatte eller begge deler – finnes det heldigvis god støtte å få underveis.

Les mer >>

«Teknikker» for gode samtaler

Vi må spørre for å få vite noe. Hva vi vet, avgjøres av de spørsmålene vi stiller – til barna og til oss selv. Men hvordan kan voksne forberede seg på en åpen dialog?

Les mer >>