SFO ble på mange måter etablert fordi seksåringene ankom skolegården. Et sted å være, men også å lære. Derfor er du som SFO-ansatt så viktig!

Sett utenfra kan det lett bli slik at SFO oppfattes som en måte å slå i hjel litt tid på, mens vi venter på at foreldre skal vende snuten hjem fra arbeid og bli tilgjengelig for barna sine. Det er selvsagt helt feil, og samtidig en liten trussel mot barns liv.

Drar vi den tanken langt ut kan den nemlig få konsekvenser for måten du jobber på. Da kan det bli slik at – uten at det sies – det å være barn er en tilstand der vi venter på at barnet skal «bli stor», bli voksen. At alt liksom skal falle på plass mens barnet lærer stadig nye detaljer om det å være et helt menneske.

Det er jo helt åpenbart at 4.klassingen behersker arenaen «skole» mye bedre enn 1. klassingen. Og at 4. klassingen både vet og kan mye mer.

Det er her jeg vil ha deg med på en liten tanketur.Jo, din arbeidsplass skal være et være- og lærested for alle barn. Hvor læring står i høysetet og du bidrar til at barn utvikler ferdigheter og opplever mestring. Samtidig er det mer enn som så: Barnet – som for eksempel er seks år gammel – er også, akkurat som deg, inne i livet sitt på en fullverdig måte. Med det mener jeg at barnet lever 365 dager som seksåring, og at det er temmelig unikt.

Tenk at du får lov til å dele omtrent 250 dager med denne seksåringen.

Ivar Haug
Nettverket! for SFO

 

Det å være seks år er helt fantastisk. En seksåring tenker på en måte, handler på ett vis, og lever som et helt unikt menneske. Med egen ballast, interesser, innsikt, og følelser. Uansett regjering. Til deg som møter disse seksåringene hver dag; er det ikke fantastisk?

Tenk at du får lov til å dele omtrent 250 dager med denne seksåringen. Med alle bortover-, bakover- og oppturer. Med små og store hendelser. Med sorg og glede. Med masse læring og utvikling. Hvert eneste barn bærer med seg et fyrverkeri av personlighet – noen lett synlige, andre mer diskré.

Hva er din rolle oppi dette? Jeg vet ikke svaret på dette store spørsmålet. Men jeg tenker at siden det er helt enestående å være seks år, og selvsagt sju, åtte og ni år – blir en viktig nøkkel til din rolle som voksen nysgjerrighet. Det handler om å vise interesse for nettopp dette barnet.

Kanskje er svaret rett og slett: Voksenrollen i SFO/AKS handler om å respektere at barn er komplette, helt unike mennesker som vi møter og støtter aller best ved å vise interesse gjennom nysgjerrighet. «Hvem er du lille venn? Jeg er glad du er her, jeg setter pris på deg, jeg ser at du lever et liv rundt meg».

Jeg er glad jeg har en av de viktigste og beste jobbene på kloden

SFO for barn

Når jeg besøker noen SFO’er klarer jeg ikke å la være å tenke at her kunne jeg tenkt meg å ha være barn igjen. Slik var det da jeg besøkte Lilleaker SFO i Oslo. Der møtte jeg voksne og barn som leker, lærer og trives.

Les mer >>

Lekne voksne – hva er det?

Det er avgjørende for barn hvordan du velger å forholde deg til leken. De første ti årene av barnets liv skjer det meste av erfaringsinnsamlingen gjennom leken.

Les mer >>

Åsveien SFO markerte Verdensdagen for psykisk helse under hele høstferien

I forbindelse med Verdensdagen for psykisk helse den 10. oktober, tok Åsveien SFO i Trondheim et initiativ for å sette fokus på psykisk helse i løpet av høstferieuken på SFO. Det ble lagt opp til en hel uke fylt med aktiviteter som skulle hjelpe barna med å utforske og forstå følelser på en trygg og engasjerende måte.

Les mer >>

Den store SFO-dagen 2026: LEK i sentrum

Onsdag 29. april 2026 markerer vi igjen "Den store SFO-dagen" over hele landet. Årets tema er LEK.

Les mer >>

Det viktigste er å få leke – egne lekminner

Lek er barns primære arena for å uttrykke seg. Derfor er det helt avgjørende at barn får tid og rom til å leke. I SFO/AKS er tiden knapp. Desto viktigere blir det å være på jakt etter tid og mulighet for barns egen lek.

Les mer >>

Skraphandlerens lekebutikk

I barnas hender får gjenbruksmateriell ny verdi og trylles om til skatter i lek. Det er vel verdt å ta turen til nærmeste gjenbruksbutikk. Let, få og finn! Tilbyr vi materiellet på fristende vis oppstår magi der barn møter ting og ting møter barn.

Les mer >>

Gratulerer med Den store SFO-dagen – i dag feirer vi leken!

I dag markerer vi Den store SFO-dagen over hele landet. En dag for lek, fellesskap og stolthet. Samtidig inviterer vi til en livesending full av inspirasjon, praksisnære eksempler og faglige løft som kan tas rett inn i hverdagen.

Les mer >>

Hjertebarn og edelstener

I SFO på Vikebygd skule i Ullensvang får barna sitte etter tur på hjerteteppet og får bære den store diamanten når de har gjort noe positivt for andre.

Les mer >>

Eiganes SFO setter fokus på inkludering og kvalitet – fikk besøk av kunnskapsministeren

Med et ønske om å utjevne forskjeller og styrke arbeidet med inkludering, arrangerte Eiganes skole SFO i Stavanger for andre gang SFO-festival i august. Festivalen fikk besøk av kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun, som fikk se hvordan skolen jobber med å implementere rammeplanen og styrke kvaliteten på tilbudet.

Les mer >>