Les også
Voksenstyrte barn i SFO/Aktivitetsskolen
Verner om leken
«Vi har i grunn mye fin lek på vår SFO. Vi har også blitt flinkere til å verne om fin lek når vi ser den. Da får de som holder på kanskje lov til å drøye med rydding eller å gå ut/inn. Og dermed fortsetter leken, til de finner på noe annet.»
Les mer >>Inspirerende lokaler skaper god lek
Hvordan ville lekemiljøet på SFO sett ut om vi hadde spurt barna? Vi vet at det fysiske miljøet er en fritidspedagogisk ressurs.Det er ingen tvil - rom skaper kvalitet!»
Les mer >>Boltrelek - den forbudte leken?
Boltrelek er en form for lek som ofte er mest til stede i barns liv når de er mellom 5 og 9 år gamle, i varierende grad. Denne typen lek får økt plass det siste året i barnehagen sammenlignet med andre år. Hvordan møtes denne leken når barna begynner på skolen og SFO? Er det forskjeller i hvordan lærere og fritidspedagoger ser på boltrelek sammenlignet med barnehagelærere?
Les mer >>Stress gjør vondt
Når Sandra (10) har vondt i magen, er det fordi hun er stresset. I tre artikler skriver Jesper Juul om dette fenomenet.
Les mer >>Alle barn har et talent eller ti
I forbindelse med kursprosessen LØFT er tøft i SFO blir deltakerne oppfordret til å reise spørsmål og ta opp konkrete hendelser fra hverdagen i basene med faglig leder. Her er ett eksempel fra denne våren. Anine jobber med en gutt som har mye trøbbel og ber om råd.
Les mer >>Voksne tråkker stien
Av og til tenker jeg; det er ingen spøk å arbeide med barn! Og det er jo sant.
Les mer >>Lesekroken skaper trivsel og leselyst ved Løren Aktivitetsskole
Annette er leder ved Løren AKS. De ble inspirert til å skape en lesekrok på sin base etter å ha sett en annen her på sfonett.
Les mer >>Vær mer Pippi! – Feir Pippi Langstrømpes 80-årsdag i SFO/AKS
21.mai fyller Pippi Langstrømpe – verdens sterkeste, frieste og kanskje mest inspirerende jente – hele 80 år! Pippi har utfordret normer, snudd regler på hodet og minnet oss om at det å være seg selv er mer enn godt nok. Kanskje vi alle burde være litt mer Pippi?
Les mer >>Lær barn å beherske den ville leken
Gjennom denne leken får barna trent styrke, smidighet, koordinasjon og kondisjon.
Les mer >>




