Via YouTube deler Jenny fra Varteig SFO sitt tegnekurs. På Hatlane SFO holder de kontakten med ungene via sin egen TV-kanal.

Jenny skulle egentlig hatt tegnekurs med barna på Varteig SFO i disse dager. Siden hun ikke får gjennomført det fysisk har hun prøvd seg på en liten vri her. Hun har brukt YouTube til å lage en video på det de egentlig skulle gjennomføre sammen. Del med barna og kanskje kommer det flere eksempel fra Jenny. 

Ved Hatlane skole SFO er Ketil Skoge SFO-leder. Hva gjør de når et av barna har bursdag i disse koronatider. Jo, de feirer på Hatlane TV og gjør en "Kjøreforbibursdag". Sammen med miljøterapeut Willy bidrar Ketil til god stemning og litt galskap. Nettverket! for SFO hyller ideen, gjennomføringen og deler med alle. 

 

Ryktet går...

Vi er i gang – det nye året runder straks en hel måned. Visste du at de prater om deg?

Les mer >>

Avtale med foreldre og tilsynsplikten

Vi har fått et lite spørsmål fra en våken SFO-leder. Kan barn være ute uten kontinuerlig tilsyn, hvis vi har avtalt dette med foreldrene?

Les mer >>

Foreldresamarbeid med tospråklige foreldre

I møtet med de tospråklige barna og deres familier er det viktig at personalet både setter seg inn i de kulturer barna kommer fra og er bevisst sin egen SFO's kultur og normer, og dermed hvilke krav man stiller til barn og foreldre.

Les mer >>

Foreldremøte med alt inkludert

På julaften venter jeg mitt tredje barn. På siste ultralyd ble det bekreftet at det blir en ny deltaker i den eksklusive jenteligaen som i dag består av min kone, Oda 7 år og Hannah 1 år. En ting er dermed sikkert, og det er at jeg skal få gleden av å oppleve utallige foreldremøter i barnehager og skole/sfo i årene fremover.

Les mer >>

Bilder av andres barn

Skolestart og august i SFO er knipsetid. Det «knipses» og «skytes» fra hoftekammen med mobilkameraer, og stolte foreldre deler på sosiale medier. Helt greit det der. Men vær nøye med hva du deler.

Les mer >>

Gi opplysninger om barnet

Det er noen ganger vanskelig å vite om og når man skal gi ut informasjon til begge foreldre når det er delt foreldreansvar. Her kommer en liten oppdatering.

Les mer >>

To-språklige foreldre

I møtet med tospråklige barn og deres foreldre er det nyttig med litt bakgrunnskunnskap. Denne artikkelen er skrevet for barnehager, men er like nyttig for SFO.

Les mer >>

Når foreldre stiller spørsmål i SFO

Når foreldre stiller spørsmål ved det som skjer i SFO, kan det oppleves som kritikk. Instinktivt ønsker vi ofte å forsvare oss og forklare hvorfor vi gjør som vi gjør. Men hva skjer om vi heller prøver å forstå hvordan den andre tenker?

Les mer >>

Tegnekurs og Kjøreforbibursdag på SFO

Via YouTube deler Jenny fra Varteig SFO sitt tegnekurs. På Hatlane SFO holder de kontakten med ungene via sin egen TV-kanal.

Les mer >>