Nok en valgkamp er gjennomført. Gratulerer til alle som nå har fått ansvar i egen kommune. De neste fire årene skal dere opp til eksamen i SFO.

Vi tilbyr oss å bidra til å utforme noen konkrete råd.  Vi vet ganske mye om kvalitet i SFO, vi har nemlig daglig kontakt med en rekke strålende SFO’er over hele landet. Samtidig vet vi at økte forventninger fra lovgiver gjennom nasjonal rammeplan ikke har gitt store svingninger i satsing på SFO lokalt. Det finnes f.eks kommuner som ikke har en eneste ansatt inklusive ledere med fagbrev eller utdanning utover videregående skole. Andre kommuner har satset sterkt på utvikling av SFO, og har i tillegg til en andel faglærte i alle SFOene, SFO-ledere med høyskoleutdanning.

At vennskapsarenaen SFO er blitt tilgjengelig for flere og lagt grunnlag for en mer inkluderende arena gir vi selvsagt tommel opp for.

Les også

Nasjonal evaluering av SFO 2018

Nettverket! for SFO deltok for et par uker siden på Informasjons- og innspillsmøte i regi av Utdanningsdirektoratet i forkant av den nasjonale kartleggingen av tilstanden til SFO-tilbudet.

Les mer >>

Hva vil stortingspartiene med SFO/AKS?

Om to uker går vi til stortingsvalg. Partiene lover mye for fremtiden, men hva vil de egentlig gjøre nå for seksåringen som møter opp i SFO i dag, og for de ansatte som hver dag stiller med ambisjoner, varme og tilstedeværelse? Vi har spurt alle partiene om deres politikk for SFO/AKS. Nesten alle har svart på våre 10 spørsmål. Vi har også sett nærmere på hva de skriver i sine partiprogram. Svar som vil få direkte betydning for din jobb de neste fire årene.

Les mer >>

Undersøkelser om SFO

Vi har fått en henvendelse;

Les mer >>

Har rammeplanen for SFO flyttet inn?

I dag kom sluttrapport evalueringen av de første årene med rammeplan gjort av NTNU samfunnsforskning. Rapporten gir viktig status og grunnlag for hvordan vi videre skal jobbe for å forankre planen i god praksis.

Les mer >>

Årsplan i SFO – grunnlag for handling

Rammeplanen for SFO beskriver at den enkelte SFO skal utarbeide en årsplan eller en tilsvarende plan. En plan er en nøyaktig beskrivelse av framgangsmåten for å nå et fastsatt mål eller oppnå et ønsket resultat. En plan er dermed et grunnlag for handling.

Les mer >>

Hva er egentlig kvalitet i basene?

Det siste året har Utdanningsdirektoratet utredet kvalitet i SFO. At de sporet opp Mosjøen SFO som mulig forbilde forbauser oss ikke. Med SFO-sjefen Sissel i spissen er dette en smeltedigel av dimensjoner!

Les mer >>

Hilsen fra Guri Melby

Guri Melby er Kunnskaps- og integreringsminister. Hun vil sende en hilsen til alle dere som jobber i SFO/AKS.

Les mer >>

Kunnskapsminister Melby: Et godt SFO-tilbud for alle bar

Det var en stolt Guri Melby (V) som møtte Nettverket! for SFO i dag. Se hva hun sa til oss om den nye rammeplanen for SFO som ble publisert i dag og les pressemeldingen fra regjeringen.

Les mer >>

Ansvar rundt stengetid

Noen ganger blir barn hentet for sent i SFO. Tydelige avtaler med foreldre kan løse noe av dette.

Les mer >>