Det er åpnet for en innspillsrunde for utvikling av ny nasjonal rammeplan for SFO/AKS. Vi håper du vil bidra med dine innspill.

Høsten 2018 kom den nasjonale evalueringen av SFO (Lek, Læring og Ikke-pedagogikk for alle). Året etter kom en Stortingsmeldingen (Meld.St.6 Tett på – tidlig innsats og inkluderende fellesskap i barnehage, skole og SFO). 

Stortingsmeldingen hadde et tydelig fokus på SFO. Regjeringen ville legge til rette for et mer likeverdig SFO-tilbud, og at flest mulig skal kunne gå på SFO, uavhengig av bakgrunn. Det ble bestemt at det skulle utvikles en egen rammeplan for SFO. 

Nettverket! for SFO har vært tett på de siste årene og levert innspill til evalueringen og stortingsmeldingen. Ved å besøke 230 SFO i 98 ulike kommuner har vi sett hvor forskjellige rammebetingelser SFO har i de ulike kommunene. Det er derfor med stor iver og motivasjon vi nå tett følger arbeidet med nasjonal rammeplan som mot slutten av 2020 skal på høring.

Nettverket! for SFO vil gi honnør til avdeling for rammeplan i UDIR som nå jobber med å utvikle den første nasjonale rammeplan for SFO/AKS. Denne måneden samlet de over 50 stykker til en digital workshop for å få innspill på utkast til rammeplan. Nå er alle invitert til å komme med innspill.

Her kan du derfor se det første utkastet til rammeplanen, og komme med innspill til hvordan vi kan gjøre rammeplanen enda bedre.

Et jevnere utdanningsløp - høringssvar

En ekspertgruppe avga sin utredning med vurderinger av hvilke endringer som bør gjøres, for at barnehager, skoler og SFO kan bidra mer til å jevne ut sosiale forskjeller og øke den sosiale mobiliteten. Vi ønsket å gi tilbakemelding på flere av tiltakene og sendte inn vårt høringssvar innen fristen som var 30.04.24.

Les mer >>

Inspirasjon og innsikt – en samtale med Ivar Haug om lek, mestring og SFOs fremtid

Ivar Haug, mannen bak Nettverket! for SFO, har viet sitt yrkesliv til å styrke SFO som en arena for lek, fellesskap og utvikling. I denne samtalen deler han sin unike kunnskap om barneveiledning, lysglimtjakt og hvordan vi kan skape de beste rammene for barns beste i SFO/AKS. Samtalen er full av historier, refleksjoner og praktiske verktøy som vil inspirere deg i din rolle – enten du er leder eller barneveileder.

Les mer >>

Fremtidens SFO med barndommens egenverdi i hovedfokus.

Fra høsten 2021 får hele Norge endelig et eget felles planverk for skolefritidsordningen (SFO). Planen skal sikre den gode barndommen i SFO tiden og ha ringvirkninger i et helt liv. Det er ett etterlengtet og etterspurt planverk vi nå endelig får som beskriver verdier og innhold i SFO. Målet er at en nasjonal rammeplan skal bidra til et mer likeverdig tilbud i SFO.

Les mer >>

Kunnskapsminister Melby: Et godt SFO-tilbud for alle bar

Det var en stolt Guri Melby (V) som møtte Nettverket! for SFO i dag. Se hva hun sa til oss om den nye rammeplanen for SFO som ble publisert i dag og les pressemeldingen fra regjeringen.

Les mer >>

Hva er egentlig kvalitet i basene?

Det siste året har Utdanningsdirektoratet utredet kvalitet i SFO. At de sporet opp Mosjøen SFO som mulig forbilde forbauser oss ikke. Med SFO-sjefen Sissel i spissen er dette en smeltedigel av dimensjoner!

Les mer >>

Inkluderende fellesskap

For første gang i vår snart 30-årige historie er SFO/AKS nå formelt tatt inn i felles planer med barnehage og skole. «Stortingsmelding 6 Tett på – tidlig innsats og inkluderende fellesskap i barnehage, skole og SFO» heter dokumentet som skisserer noen spennende planer og muligheter for årene fremover.

Les mer >>

Spørreundersøkelse til SFO-ledere og ansatte

NTNU Samfunnsforskning skal evaluere hvor langt SFO er kommet med innføringen av den nye nasjonale rammeplanen. De ønsker å undersøke hvordan rammeplanen brukes, hvordan den oppfattes som verktøy, og hvordan den eventuelt endrer SFO og sikrer jevnere kvalitet på tilbudet som gis. Vi håper flest mulig, ledere og ansatte vil svare på denne.

Les mer >>

Hva vil stortingspartiene med SFO/AKS?

Om to uker går vi til stortingsvalg. Partiene lover mye for fremtiden, men hva vil de egentlig gjøre nå for seksåringen som møter opp i SFO i dag, og for de ansatte som hver dag stiller med ambisjoner, varme og tilstedeværelse? Vi har spurt alle partiene om deres politikk for SFO/AKS. Nesten alle har svart på våre 10 spørsmål. Vi har også sett nærmere på hva de skriver i sine partiprogram. Svar som vil få direkte betydning for din jobb de neste fire årene.

Les mer >>

Kjære politikere: Sats på Innhold og Kvalitet i SFO!

Nylig valgte politikere, gratulerer med valget! Dere har nå blitt gitt det ærefulle oppdraget å lede kommunene våre inn i en bedre fremtid. Når dere nå begynner arbeidet med å forme kommunens vei fremover, vil vi gjerne sette et viktig tema på dagsordenen – skolefritidsordningen, bedre kjent som SFO.

Les mer >>