For tiende gang skal vi hedre en helt spesiell barneveileder – en som sprer lys, lek og nysgjerrighet i SFO-hverdagen. Kjenner du en kollega som alltid ser barna, som inspirerer både store og små og som jakter på de små, magiske øyeblikkene? Da vil vi høre fra deg!

Nominer din kandidat!

Vi ser etter en ekte tøffing, for premien er ikke bare heder og ære: Vinneren får en tur til Oslo med reise og opphold dekket for å delta på konferansen KVALITET I SFO 2026. Der, foran flere hundre engasjerte kollegaer, skal vi gi vinneren den hyllesten han eller hun fortjener. Ingen tale er nødvendig – bare en stor applaus!

Frist for nominasjon: 01. oktober 2026. Send din nominasjon med begrunnelse til terje@sfonett.no. Fortell oss hvorfor akkurat din kandidat fortjener denne prisen!

Årets barneveileder 2025 ble Margrethe Gunneberg Johansen

Margrethe Gunnberg Johansen er Årets barneveileder 2025 Under konferansen Kvalitet i SFO 2025 på Meet Ullevål ble Margrethe Gunnberg Johansen fra Sørreisa barne og ungdomsskole tildelt prisen Årets barneveileder. Hun var nominert av sin leder Lene Rasch-Malnes og lærer Charlotte Jakobsen. I nominasjonen beskrev de Margrethe med et uvanlig sterkt elevsyn og en trygg, varm tilstedeværelse i barns hverdag.

Margrethe visste ikke selv at hun var nominert. Hun trodde hun hadde vunnet et internt lotteri som ga henne anledning til å reise på konferansen. Hjemme i Sørreisa hadde både kolleger og elever samlet seg i kultursalen og på skolen for å følge opplesningen direkte. Da navnet hennes ble lest opp, brøt jubelen løs.

Nominasjonen beskriver en barneveileder som ser barna på en tydelig og helhjertet måte. Margrethe bruker leken som verktøy for å bygge relasjoner og for å skape trivsel og mestring. Hun jobber tett med barn som trenger ekstra støtte, både i skolen og i SFO, og er kjent for å være en voksen som skaper ro og trygghet rundt seg.

Kollegene løfter spesielt frem hennes evne til å hjelpe barn med regulering og trygghet. Hun er en voksen som står nær barna, som er oppmerksom, tålmodig og samtidig tydelig.

 

 

Tidligere vinnere

Rektor Johan nominerte vinenren i 2024 som var Ole Morten Hobebrstad fra Varhaug skole i Hå kommune. I 2023 var det Bjørn Helge Nerdal fra Eiganes skole SFO som ble Årets Barneveileder. Året før i 2022 var det Frank Lian fra Brekkåsen skole SFO i Melhus som ble utropt. Liv Bente Eidseter Tangen fra Nordbyen skole i Molde ble kåret i 2021. Året før var det Chris Magne Johansen fra Herøy som ble overrasket under vår heldigitale konferanse. Oddny Espeland fra Kyrkjevollen i Sandnes og Cecilie Lieng fra Søre Ål på Lillehammer fikk tittelen i 2019 og 2018. Den aller første vi hyllet var May Hilde Rendalsvik fra Lundstein SFO på Gjøvik i 2017.

Nominasjonene har kommet fra kollegaer, ledere og foreldre.

Bygging av et positivt arbeidsmiljø: Ledelsens rolle og ansvar

En leder har ansvaret for å skape et godt arbeidsmiljø, da ledelse innebærer samspill og håndtering av mellommenneskelige relasjoner. Det er viktig at arbeidsmiljøet oppleves som trygt og godt for alle ansatte. Ofte tenker man at trivsel og tiltak for å øke trivselen er det som definerer et godt arbeidsmiljø. Men arbeidsmiljøet omfatter også planlegging, organisering og gjennomføring av arbeidet, da dette igjen påvirker de ansattes helse og produktivitet.

Les mer >>

Kompetanseheving ved Jåtten SFO

Høsten 2018 ble den nasjonale evalueringen av SFO fremlagt: Lek, læring og ikke pedagogikk for alle. Det var 3 ting som skilte seg tydelig ut i evalueringen: 1) pris 2) innhold og organisering (kvalitet) 3) kompetanse. I denne sammenhengen er det punkt 3, kompetanse i SFO, vi skal se nærmere på.

Les mer >>

UIS - Pionerer innen skolefritidspedagogikk

Universitetet i Stavanger (UiS) er pioner innen skolefritidspedagogikk og var først i Norge til å tilby en egen bachelor i dette feltet. Studiet har banet vei for andre høyskoler og satt standarden for en ny type utdanning som hever kompetansen og løfter skolefritidsordningen (SFO) til et nytt nivå. Med dette unike tilbudet sikter UiS mot å gi SFO-ansatte den faglige tyngden de trenger for å gjøre en forskjell i barns liv.

Les mer >>

Mine artikler - se video

Nå kan du lagre artikler som du lett ønsker å hente fram igjen. Se vår korte instruksjonsvideo som viser hvordan du legger til underbrukere, endrer egen profil, legger artikler i egne lister og logger inn på sfobutikken.

Les mer >>

Innsikt gir VI-skole

Under utviklingen av den nye barneskolen med to tilbud – undervisning + fritid – oppdaget vi at det var dukket opp en ny utfordring. To personalgrupper med forskjellig bakgrunn og utdanning skulle samhandle tett om barn på småskoletrinnene. Det var nødvendig å tenke nytt.

Les mer >>

SFO/AKS åpner igjen – vi gjør oss klar

Om knappe to uker skal SFO/AKS gjenåpne. Regjeringen skal denne uken komme med en veileder. I Danmark åpner de denne uken og vi har sett på deres retningslinjer og hvordan de forbereder seg.

Les mer >>

Faglig stolthet til alle ansatte

Vi er mange tusen ansatte i SFO. En liten yrkesgruppe i en institusjon med kort historie. Det er avgjørende at vi alle arbeider med å utvikle forståelse for hva yrket egentlig innebærer

Les mer >>

ÅRETS BARNEVEILEDER 2023

Bjørn Helge Nerdal fra Eiganes SFO i Stavanger ble torsdag kåret til Årets barneveileder på konferansen Kvalitet i SFO som arrangeres i Tromsø.

Les mer >>

Samhandlingskompetanse

Ved Jåtten skole i Stavanger snakker SFO-leder Mona Gjøse Skaaren om hvor viktig det er å ha et bevisst forhold til sambruk mellom undervisning og fritid. Hun kan også fortelle om et sykefravær på under 3 % og en lav turnover de siste fem årene.

Les mer >>