Dette er tema på konferansen som arrangeres av Takle - foreningen for folkehelse og livsmestring. SFO er en viktig arena for å skape skolelyst og derfor ønsker vi i Nettverket! for SFO å fremsnakke denne møteplassen. Du kan delta fysisk i Stavanger eller delta digitalt.

Skolelystkonferansen er et årlig fagseminar om forutsetninger og rammer for barn og unges skolelyst, mestring og læring. Siktemålet er å være en faglig møteplass samlet rundt det lystbetonte og alle mulighetene i helse- og oppvekstsektoren. 

Årets konferanse arrangeres på Tou Scene i Stavanger 24. og 25. oktober. 

Om konferansen

Det store spørsmålet er: Hva skal til for at barn og unge har lyst til å gå på skolen?
Det tematiske hovedfokuset har vi i år valgt å legge på leken og relasjoners betydning for barn og unges læring og mestring.

Vi er skikkelig fornøyde med alle de viktige stemmene som kommer for å dele av sine innsikter i hva som skal til for at barn og unge skal få mulighet til å være deltakere i eget liv, læring og utvikling. I tillegg vil en håndfull praktikere lede ulike matnyttige workshops. 

Du vil møte svært ulike typer og stemmer, men som alle – på den ene eller andre måten, jobber for å flytte oppmerksomheten fra kontroll til autonomi og deltakelse.

Vi søker å løfte frem det selvstyrte og det lystbetonte hos barn, som viktige forutsetninger for mestring og læring. 

 I Takle er vi generelt opptatt av barn og unges opplevelse av tillit, medbestemmelse, handlingsrom og tilhørighet i sitt møte med voksne. 

Les mer om konferansen og meld deg på her

Erfaringer og tips fra Danmark før gjenåpning av SFO

Vi har tatt en prat med Marianne Gaardsdal. Hun er pedagog ved Finderuphøj Skole SFO i Viborg. Her får du erfaringer, tips og råd etter at de nå har gjenåpnet SFO den siste uken.

Les mer >>

Inni SFO

Ja, i skrivende stund, rundt nedtellingen til nytt leksetilbud, er det masse oppmerksomhet omkring SFO. Gledelig. Men de som husker helt tilbake til august og september 2009, minnes kanskje løfter om satsing på kvalitet i SFO fra partier som vant valget noen uker senere.

Les mer >>

Hva skal til for at barn og unge har lyst til å gå på skolen?

Dette er tema på konferansen som arrangeres av Takle - foreningen for folkehelse og livsmestring. SFO er en viktig arena for å skape skolelyst og derfor ønsker vi i Nettverket! for SFO å fremsnakke denne møteplassen. Du kan delta fysisk i Stavanger eller delta digitalt.

Les mer >>

Digitale ledersamlinger høsten 2020

Som medlem i Nettverket! for SFO vil DU som leder høsten 2020 få tilgang til en faglig månedlig digital workshop.

Les mer >>

Incest og seksuelle overgrep

Hvis man får mistanke om overgrep mot et barn, fører det med seg mye usikkerhet og kanskje lite kunnskap. Denne informasjonen om hva som er hva kan være nyttig.

Les mer >>

Del 4 Betydningen av styrket skoleledelse i SFO

I 2009 ble styrket skoleledelse innført i Stavanger kommune, og det betyr at avdelingsleder SFO skal være en del av skolens ledelse. Dette forstås og praktiseres dessverre ulikt i mange virksomheter. På Jåtten har innføring av styrket skoleledelse hatt stor betydning for SFO-basert utviklingsarbeid.

Les mer >>

Organisering i team og aldersblanding ved Vikåsen SFO

Ansatte uttrykte at det var “mye å tenke på”. Da startet arbeidet med å se på muligheten for å organisere de ansatte på SFO i team. Ideen kom etter gode erfaringer med et tiltaksteam. Avdelingsleder med ansvar for SFO Wenche Husby ønsket at ny organisering skulle føre til bedre bruk av ressursene og gi barna enda bedre SFO.

Les mer >>

Det heter personalkostnader!

Hvor mange ganger har vi ikke hørt fra SFO-Norge at det ikke er avsatt midler til opplæring og utvikling av personalet.

Les mer >>

Alle med

SFO har passert 20-års alder mange steder. Erfaringene bygger seg opp, kunnskapen er foredlet gjennom innsats over lang tid. SFO er blitt et eget fagområde, fritid på skolen er en krevende men mulig kunst. Nå må alle med!

Les mer >>