Det kom inn over 100 innspill til hvem som kunne fortjene å bli kåret til Årets barneveileder. Årets vinner kommer fra Sandnes.

Oddny Espeland fra Kyrkjevollen SFO.

Årets vinner ble nominert av en Didrik som er far til to gutter ved Kyrkjevollen SFO. Han sa blant annet følgende om Oddny.

- Hun møter barn såvel som voksne med et fantastisk, betryggende smil, som feier avgårde alle bekymringer jeg måtte ha for hvordan dagen er gått for mine to små, Det gjør at jeg som voksen føler trygghet, tillit og glede over at mine barn blir ivaretatt og har det bra.

For en pappa som meg, som har et barn med spesielle behov, så er denne tryggheten gull verdt. Ved henting kommer Oddny med et sprudlende smil og forteller hvor nydelige gutter jeg har og feier alle bekymringer på havet. Hun har fokus på det positive og kan dette med å løfte barna opp og frem. Da vi begynte på Kyrkjevollen SFO så var jeg så bekymret, for hvordan ville min eldste, dobbeldiagnostiserte krabat takle denne tilværelsen? Kom han til å slåss? Ville han finne nye venner eller isolere seg?

Slapp helt av, forteller Oddny. Han spiller fotball. Eller stikkball. Eller er på diskoen og danser. Eller spiller sjakk. Eller er i dyp konsentrasjon over sitt siste kunstprosjekt.

Kort sagt, Oddny (og de andre på SFO) får mine gutter og de andre barna til å blomstre og for det kan hun ikke premieres nok. Jeg vet ærlig talt ikke hvilken formell kompetanse Oddny har, men når jeg se henne gå i dialog med barna så ser jeg noe som ingen utdannelse kan lære. Denne typen omsorg, forståelse og interesse for hva hvert enkelt barn har å si, er unik. Oddny vet alltid råd. Takk for oppmerksomheten.

 

Morten er SFO-leder ved Kyrkjevollen og beskriver Oddny slik:

Oddny gjør en kjempejobb her ved Kyrkjevollen sfo. Hun har ansvaret for alle nye elever (og mye annet) og sørger for at alle barn og foreldre blir tatt imot på en god måte.

Oddny er en utpreget omsorgsperson som virkelig bryr seg om alle de som er her på SFO. Hun er åpen, ærlig og sier ifra hva hun mener på en ok måte både til barn, foreldre og meg. Det er aldri tvil om at hun virkelig vil at de rundt henne skal ha det bra.

I tillegg er hun en person med mange ideer/tanker om hvordan løse oppgaver og glad i å utforske nye ting.

Hun liker å være i aktivitet men er samtidig veldig tålmodig ift barn som trenger tid i ulike situasjoner.

Avansert barneveileder

Etter en velfortjent ferie venter igjen jobben som barneveileder. Det krever at man er ”dønn til stede” for å kunne løse alle de oppgaver som ligger i det å møte barn og foreldre. Jeg ønsker dere velkommen med en hyllest av en barneveileder jeg møtte som far da jeg leverte mitt første barn på SFO.

Les mer >>

Barneveiledere savner barna på SFO

Videohilsen fra Veitvet AKS og avis med oppdatering fra ungene ved Borge SFO. De ansatte i SFO og AKS er kreative for å holde kontakten med ungene i disse koronatider.

Les mer >>

Prat i vei

Barn trenger voksne samtalepartnere. Både som rollemodeller og ikke minst for å utvikle språket. Her er noen råd på veien mot en mer skravlete SFOhverdag.

Les mer >>

Samtalemetodikk del 2: Lojalitetskonflikter og metabudskap

Barn merker fort hvis det finnes et underliggende budskap, selv når det ikke uttales

Les mer >>

Fra barnas munn

Barn fanger opp elementer fra voksnes verden. Så skal inntrykkene bearbeides i opptil flere hjernehalvdeler. Det er ikke alltid like enkelt...

Les mer >>

Barn som tester grenser i SFO

Barn som har en oppvekst med foreldre som setter tydelige grenser – og samtidig tillater barnet å teste ut disse grensene – er sjeldnere involvert i grove regelbrudd og konflikter. Tilsvarende har barn med uklare grenser, lettere for å havne i trøbbel.

Les mer >>

Sur - Følelsesskolen del 7

Å være sur er kanskje mer en tilstand enn følelse, men det er allikevel verdt å se nærmere på hvordan vi kan møte denne tilstanden.

Les mer >>

Lykkelige barn

Ja, hva egentlig lykke. Vi jager hendelser og opplevelser som vi ønsker og tror skal gjøre barn lykkelige. Når dette ikke alltid skjer, oppstår det lett litt skyldfølelse og dårlig samvittighet. Hvordan kan vi bidra til lykke hos barn?

Les mer >>

Ønskedagskampen

Denne våren besøkte Tour de SFO Ålesund og ble invitert med på 4.klasseklubben ved Hatlane SFO. Sammen med ni seniorer fikk jeg denne dagen være med på ønskedagskampen.

Les mer >>