Som medlem i Nettverket! for SFO vil DU som leder høsten 2020 få tilgang til en faglig månedlig digital workshop.

Vi ønsker at medlemskapet i Nettverket for SFO skal gi deg som leder påfyll, inspirasjon og knytte kontakt med andre ledere i SFO-Norge. Vi er 1100 ulike SFO i dette unike nettverket. 

Hver måned blir du som leder invitert til å være med på en digital nettverksamling hvor du får møte fagpersoner, inspirasjon fra andre SFOer og bli kjent med andre ledere i nettverket. Samlingene er gratis for medlemmer i Nettverket! for SFO. 

Møteplan 2020

04.september 0830-1000

Tema: Hvordan skape en spennende SFO for de eldste i SFO

-   Vi møter fire SFO/AKS som har lykkes med å skape en spennende vennskapsarena for de eldste i SFO

-  Terje forteller om erfaringene med SFO for mellomtrinnet i Sverige

-  Vi deler gode eksempel og erfaringer med hverandre

 

25.september 0830-1000

Tema: Mobbing i SFO & AKS - fra holdning til kunnskap til handling

- Møt Ingrid Lund, medforfatter den nye boken «Mobbing i barnehage og skole».

- Gode eksempler på arbeid med inkludering og anerkjennelse i SFO-basene inne og ute.

- Erfaringsdeling

23.oktober 0830-1000

Tema: Møtekultur gir kvalitet i SFO

27.november 0830-1000

Tema: Lekemiljø former leken i SFO

10.desember 0830-1000

Tema: Lederrollen i SFO

Det vil også bli lagt inn noen egne samlinger som vil se på endelig forslag til nasjonal rammeplan som skal ut på høring i desember.

Agenda og kjøreplan for hvert møte blir senest lagt ut på www.sfonett.no en uke før møtet.

Hvem kan delta?

Samlingene er tilpasset ledere i SFO, baseledere, rektorer eller andre med ansvar eller delegert ansvar for SFO/AKS.

Hva koster det?

Disse digitale møtene er gratis for medlemmer i Nettverket! for SFO

Hvor møtes vi?

Samlingene blir arrangert via zoom. På www.sfonett.no under kurs på hovedfanen øverst vil det ligge en link til vår digitale møteplass for ledere.

Når du er innlogget vil du på den siden finne informasjon om innlogging til zoom.

Hvordan gjennomføres møtene?

På hvert tema vil vi invitere en innleder som vil bruke 10-20 minutter tema. Møtene blir lagt opp slik at du vil bli satt i digitale møterom hvor du møter andre ledere og kan diskutere tema. Gjennom Tour de SFO besøkte vi 230 SFO og vil fremheve gode eksempler på god praksis fra SFO/AKS i disse møtene knyttet til det tema som er på agendaen. Det vil også bli samlet gode råd, eksempel på god praksis eller bilder fra deltagerne som legges ut til inspirasjon for alle etter de digitale møtene.

Digitale møter  FOR LEDERE I SFOTema og innhold på samlingene vil bli lagt ut senest en uke før samlingene. Alle møtene vil foregå digitalt og via zoom. De som deltar vil få møte andre ledere og dele erfaringer knyttet til tema på møtet. Info om pålogging til møtene i zoom blir lagt ut her på denne siden (må være innlogget for å få kode og instruksjon).  

SFO-dag i Klepp

I Klepp kommune på Jæren er det tak i SFOfolket. Der planlegger de en SFOdag til høsten.

Les mer >>

Bli med på digital fagdag 20.mai

SFO er viktig for alle barn, og kan være særlig viktig for sårbare barn. Tema for denne dagskonferansen er hvordan vi kan inkludere alle barn i SFO. Fagdagen anbefales for alle som jobber i SFO/AKS samt ledere i skole og kommuner med ansvar for barn med behov for ekstra tilrettelegging.

Les mer >>

Undervisning + SFO = skole

For rektor Colin Pritchard-Davies ved Eiganes skole i Stavanger er undervisning + SFO = skole. SFO er ikke et tillegg, men en avgjørende arena for barns læring, lek, utforsking og utvikling og et sted der fellesskap og sosial kompetanse får blomstre. Meld deg/dere på årets konferanse KVALITET I SFO 2025 og hør Colin live i Oslo sammen med over 350 i salen eller få med deg konferansen digitalt der du er. Påmeldte (fysisk eller digitalt) får også tilgang til opptak av konferansen til og med 7.januar 2026.

Les mer >>

Incest og seksuelle overgrep

Hvis man får mistanke om overgrep mot et barn, fører det med seg mye usikkerhet og kanskje lite kunnskap. Denne informasjonen om hva som er hva kan være nyttig.

Les mer >>

Ny utdanning for SFO - Mat og bevegelsesglede i SFO

Nytt gratis utdanningstilbud for deg som jobber i SFO og som ønsker å lære om hvordan du kan legge til rette for mestring, fellesskapsfølelse og glede gjennom erfaringer med mat og bevegelse i SFO!

Les mer >>

Miljøterapeut i SFO

Utviklingsarbeide i SFO kan også være å tenke sammensetning av personalgruppen. På Gullhaug SFO i Bærum har de ansatt en miljøterapeut.

Les mer >>

Hvordan skape engasjerende møter?

Det er ikke så lett å lage en møtekultur som ivaretar alle behov, men i denne artikkelen får du noen nyttige tips på veien

Les mer >>

Fem trinn som hjelper deg til å uttrykke deg konstruktivt

Her finner du mange utrolig gode tips for å uttrykke deg mer konstruktivt. Uheldige formuleringer kan ofte skape en unødvendig konflikt.

Les mer >>

MedLearn tilbyr fagutdanning

Det første kullet som startet hos Medlearn i 2023 på 120 studenter svært vellykket, med en gjennomføringsgrad på hele 80 %. Dette høye nivået av gjennomføring vitner om både motivasjonen til studentene og kvaliteten på tilbudet.

Les mer >>