På oppdrag fra Utdanningsdirektoratet tilbyr ValuEd et samlingsbasert kompetansetilbud for ledere i SFO. Les mer om dette og hvordan du kan søke

 Tilbudet skal støtte ledere i å lede utviklingsarbeid og implementere rammeplanen, og i å kunne vurdere og utvikle kvaliteten i sin SFO.

Som leder i SFO stilles du ovenfor svært varierende oppgaver og en mengde ulike krav og føringer. I rammeplan for SFO ligger det føringer for blant annet kvalitet og innhold i tilbudet. SFO skal være et fellesskap og en lærende organisasjon som jevnlig vurderer og videreutvikler sin praksis. Du som leder har en viktig rolle i å veilede og legge til rette for at personalet utvikler en felles forståelse av oppdraget som er gitt i rammeplanen.? 

Hva lærer du? 

  • forståelse av rammeplanens føringer, og hva det betyr i praksis 
  • å evaluere og forbedre egen praksis 
  • veiledning av medarbeidere  
  • ledelse av utviklingsprosesser 
  • utvikling av egen ledelsespraksis 

Du vil møte noen av de fremste fagpersonene på ulike relevante tema. Erfarne mentorer som selv er ledere i SFO støtter og veileder deg gjennom hele utviklingsprosessen.  

Søknadsprosess:

  • Søkere må ha en lederrolle i SFO og det gis plass til maks to deltakere fra samme SFO.? 
  • Tilbudet har 50 plasser, og det skal beregnes 10 deltakere per landsdel (Nord-Norge, Trøndelag, Vestlandet, Østlandet, og Sørlandet).
  • Ettersom det er begrenset med plasser på dette tilbudet, vil de første kvalifiserte søkerne få tildelt plass.
  • Ved få søkere fra en landsdel kan det fylles på fra andre landsdeler ut fra venteliste? 

Les mer og meld deg på innen 21.april på www.valued.no/sfo

Sted: Clarion Hotel, Gardermoen

Utdanningsdirektoratet dekker deltakeravgift, reise og opphold.

Les også

Hvem blir årets barneveileder 2026

For tiende gang skal vi hedre en helt spesiell barneveileder – en som sprer lys, lek og nysgjerrighet i SFO-hverdagen. Kjenner du en kollega som alltid ser barna, som inspirerer både store og små og som jakter på de små, magiske øyeblikkene? Da vil vi høre fra deg!

Les mer >>

Miljøterapautens rolle

Tanken om en vennskapsbase ble utviklet for å dekke behovet for en felles sosial arena for barna på Skøyen skole/AKS. Vi ønsket oss et «annerledes-rom» som skulle være en trygg base.

Les mer >>

Bygging av et positivt arbeidsmiljø: Ledelsens rolle og ansvar

En leder har ansvaret for å skape et godt arbeidsmiljø, da ledelse innebærer samspill og håndtering av mellommenneskelige relasjoner. Det er viktig at arbeidsmiljøet oppleves som trygt og godt for alle ansatte. Ofte tenker man at trivsel og tiltak for å øke trivselen er det som definerer et godt arbeidsmiljø. Men arbeidsmiljøet omfatter også planlegging, organisering og gjennomføring av arbeidet, da dette igjen påvirker de ansattes helse og produktivitet.

Les mer >>

TEMA: Kapasitetsbygging i SFO - Del 2: Fagbrev på jobb

Opplæringskontoret i Stavanger kommune har over flere år tilbudt ansatte å ta fagbrev på jobb for ufaglærte i barnehage og SFO.

Les mer >>

SFO som en lærende organisasjon

Hvordan kan SFO utvikles som en lærende organisasjon i tråd med rammeplanens krav? Ved å bygge på prinsippene fra Peter Senge og profesjonelle læringsfellesskap, kan SFO bli en arena for kontinuerlig utvikling til det beste for både barn og ansatte.

Les mer >>

Håndbok i SFO-arbeid

Planlegger’n for SFO er genial, se egen omtale. Den ligger alltid med inneværende uke åpen, og alle kan notere viktige (og litt uviktige) SFO-ting i den. Men vi har også en annen nyttig bok fra samme forlag; Håndbok i SFO-arbeid.

Les mer >>

Suksessfaktor i personalgruppa: Ansvar til alle og utfyllende egenskaper

Undersøkelser i arbeidslivet viser at de fleste ansatte mest av alt ønsker seg mer ansvar i jobben sin.

Les mer >>

Hva med SFO?

Norge er i unntakstilstand. Regjeringen jobber med å utarbeide retningslinjer i en situasjon som endrer seg fra time til time. SFO og AKS gjør seg klar.

Les mer >>

Ny bachelor i Fritidspedagogikk ved DMMH

Vil du være med å gjøre en forskjell i barn og unges liv? Dronning Mauds Minne Høgskole (DMMH) introduserer høsten 2025 en helt ny bachelor i Fritidspedagogikk.

Les mer >>