Nettverket! for SFO feirer i år 25 års jubileum. Samme år som vi får vår første nasjonale rammeplan for SFO. Vi markere med å gi ut tidenes første magasin for dere i SFO/AKS.

Vi ønsker å hylle deg og omtrent 11 000 kolleger i SFO’ene og AKS’ene som med stor tålmodighet har møtt den årlige medlems-fakturaen med et stort JA. Vi er imponert og selvsagt ydmyke overfor det faktum at 1150 skolefritidstilbud velger å være med på denne store spleisen. Det er enestående, ja, så unikt at det ikke finnes makan på hele kloden.

Bursdager er en brikke i alle SFO’ers hverdag. De dukker opp når man minst venter dem, med mindre det finnes en voksen støtteperson i staben oppsatt med egen kalender. I høst fyller Nettverket! for SFO 25 år, en heftig alder i SFO-sammenheng. Det utløser faktisk gave til deg.

I uke 11 (15.03-19.03) sendes SFOnett ut til alle være medlemmer. 60 sider med ideer, faglig påfyll og inspirasjon til kvalitet i din SFO. Nummer 1 er selvsagt preget av at vi får nasjonal rammeplan. Tema i dette nummeret er De sårbare barna. Vi besøker  Berg SFO i Trondheim hvor 4.klasse har rockeband som egen aktivitet. Vi håper magasinet blir godt mottatt og at et eget magasin også bidrar til oppmerksomhet og stolthet for SFO/AKS. 

 

 

 

 

SFOnett kommmer 2 ganger i året til alle medlemmer. 

Hvis du/dere ønsker å bestille flere eksemplar så kan det gjøres i www.sfobutikken.no

Medlemspris:

120 kroner pr magasin

Ikke medlem: 

150 kroner pr magasin

Porto og pakking kommer i tillegg. 

Bli medlem i Nettverket for SFO

  • Som medlem i Nettverket! for SFO  har du tilgang til alle artikler som ligger på sfonett og  og vi sender 2 magasin i året samt billigere kurs og konferanser i vår regi .
  • Som medlem har du også rabatt på varer og bøker på www.sfobutikken.no
  • Har du spørsmål eller har lyst til å dele noe dere er gjør på SFO så er det bare å ta kontakt.
  • Som medlem får du tilgang til digitale lederforum. (opptak av siste møte her og møteplan høsten https://sfonett.no/kurs_digitale_ledersamlinger.asp)
  • Vi sender dere også 1-2 nyhetsmailer i måneden med litt om hva du kan finne på www.sfonett.no.

 

Vi arrangerer en årlig konferanse. Den ble i 2020 digital og nesten 700 deltok.

I år blir konferansen 18.11 og 19.11. Mye av programmet er allerede klart. 

 

Les også

Barn har rett til noen å leke med!

Barnehageforum har intervjuet Berit Bae om barns medvirkning og blant annet kommet frem til at barn har rett til å ha noen å leke med! Intervjuet er et godt utgangspunkt for diskusjoner om barns medvirkning i barnehage og SFO.

Les mer >>

Opplevelser som setter spor

Store deler av skoledagen er også viet stillesittende og forutsigbare aktiviteter. Som en motvekt mot denne strukturerte hverdagen kan SFO/AKS tilby overraskelser og frie innfall. Hva med en «se hvor vi kommer når vi går ut av døren» tur? Voksne overser lett denne hverdagslykken. Vi har jo sett det før. For oss er det kanskje ingenting igjen å oppdage innenfor bygrensa, men dette gjelder ikke barn.

Les mer >>

Barn som utfordrer i SFO 5 - pulsen stiger

Hender det at du kjenner varmen stige i kroppen etter å ha blitt provosert av et barn eller to? Vel, du er ikke alene om den opplevelsen. Barn er jo hyret inn for å sjekke hvor langt strikken din kan strekkes.

Les mer >>

Kjeft mindre - fortellinger om oppdragelse

Hva får barn kjeft for? Hvordan virker kjefting på barn? Og hvordan unngår man kjefting?

Les mer >>

SFO - min lidenskap og stolthet

Daniel Hall har jobbet i SFO i 14 år, nå ved Hosle SFO i Bærum. Vi vil ønske alle i SFO/AKS en god sommer med Daniel sine kloke ord om jobben på SFO. "Jeg VET at jeg har bidratt til hvordan disse små mennesker kommer til å bli flotte ungdommer og voksne når de blir store"

Les mer >>

Hva kan du gjøre for englebarna?

Det er ingen fordel om barn er for snille, selv om det er veldig hendig for omgivelsene. Hvordan gi englebarna litt skitt på vingene?

Les mer >>

Redd - Følelsesskolen del 3

Denne gang er det følelsen Redd som blir presentert i Følelsesskolen

Les mer >>

Pins med bein

Vi flagger små suksesser hos barn og gjør dem større. Så enkelt er det. Egentlig skal det holde med din oppmerksomhet, den er gull verd. Men noen ganger er det godt med litt hjelpemidler også.

Les mer >>

Å jobbe i SFO er ikke Quickfix

Jeg er pedagog i SFO og jeg ser avokado spirens reise ut av steinen og frem til det er et tre, som et godt bilde på mitt arbeide med barn.

Les mer >>