Vi som har jobbet i SFO/AKS har sett at det gir mange fordeler å være innenfor. Men fra tiden som SFO-leder måtte jeg også forholde meg til de som stod utenfor. Skulle ønske at det ikke var en del av den viktige jobben.

Det store flertall av barn på 1. og 2.trinn benytter SFO. Når barnet ikke går i SFO, kan dette skyldes et bevisst valg fra foreldre eller at noen er utelukket av økonomiske grunner.

Et av barna som ikke hadde SFO-plass fordi foreldrene hadde restanse fra barnehagen møtte jeg den gang jeg var SFO-leder. Det var dagen etter første skoledag og i hans gruppe hadde alle de andre blitt hentet av en barneveileder, slik at de trygt skulle finne SFO. Barneveilederen hadde sagt at i dag skulle - vi ha cowboy- og indianerdag på SFO. Ute i gangen stod han og tenkte sikkert på hvor morsomt det ville bli. Da jeg møtte blikket hans, så han ned og ville liksom forsvinne.

Jeg gikk bort til ham og spurte hvem som skulle hente ham den dagen. Han sa at det skulle tante og at mamma var på jobben. Han spurte meg om jeg visste hva de skulle gjøre på SFO i dag, og jeg bekreftet det han allerede visste. Han fortalte meg at han pleide å være indianer når de lekte cowboy og indianer i gata. Mens vi stod der, kom en av de andre på 1.trinn og lurte på om han skulle være cowboy eller indianer. Situasjonen ble enda vanskeligere for min lille venn på utsiden.

Hvis man ikke får barnehageplass vet man ikke egentlig hva man går glipp av. Skulle du bli stående utenfor SFO fordi foreldrene ikke har råd, kan dette være mildest talt vanskelig for et barn å takle overfor de andre barna. I løpet av mine ti år som SFO-leder, har jeg flere ganger vært i situasjoner omtrent som den jeg beskrev over. Sammen med sosiallærer greide vi stort sett i de fleste tilfeller å få til ordninger slik at barna ikke skulle bli skadelidende. Men den sårheten som møtte meg hos disse barna, har satt spor.

Jeg vet at det ikke er ubegrenset med penger i dette land og at politikere har vanskelige avgjørelser og prioriteringer. Men SFO som utviklingsarena for barn er så viktig at den fortjener skikkelig satsning. Og da er det vel logisk at alle som ønsker det får lov til å være med når det er cowboy- og indianerdag i SFO.

Nasjonal evaluering av SFO/AKS

I 2018 blir det gjort en ny nasjonal evaluering av SFO. I den forbindelse skal også barn og foreldre som ikke benytter tilbudet spørres om hvorfor. Vi i Nettverket! for SFO tror det blir fint å få vite mer om dette skyldes pris, innhold eller noe annet.

SFO er en viktig vennskapsarena for barn. Her er det tilgang på lek og noen å leke med samt voksne med kunnskap som gjør at barn lettere behersker denne viktige delen av livet.

SFO/AKS er et viktig virkemiddel for et trygt psykososialt skolemiljø.

Så mange hadde plass i SFO i 2016

Andel 1.klassinger i SFO: 79% hvorav 53% med 100% plass

Andel 2.klassinger i SFO: 74% hvorav 43% med 100% plass

Andel 3.klassinger i SFO: 59% hvorav 28% med 100% plass

Andel 4.klassinger i SFO: 31% hvorav 12% med 100% plass

Kilde UDIR


 

 

 

Om aktive barn

Gutten løper rundt med et lekesverd, mens han roper og skriker

Les mer >>

«Biologisk» mysterium rammer hardt

Du ser en krysseliste og tenker – «stemmer den, har jeg kontroll på alle som skal være her?» En helt hverdagslig situasjon. Men bak krysselisten skjuler det seg et stort mysterium. Dette mysteriet åpner for at SFO må ta et oppdrag, et kjempeoppdrag faktisk.

Les mer >>

«Æ blir mæ i møte med dæ»

Å bygge sterke barnefellesskap handler om å høre til. Et besøk hos Hallset Smilende Fantasi-Ordning (SFO) i Trondheim burde vært obligatorisk for alle som jobber i SFO og AKS. Her skapes møteplasser som øker livskvaliteten for store og små.

Les mer >>

Storbasen gir roligere barn

Merkelig det der. Barn blir mindre urolige og mer konsentrert når det trengs. Helsa blir bedre. Humøret blir bedre. Og voksne får det bedre på jobben. Derfor går vi for storbasen.

Les mer >>

Åsveien SFO markerte Verdensdagen for psykisk helse under hele høstferien

I forbindelse med Verdensdagen for psykisk helse den 10. oktober, tok Åsveien SFO i Trondheim et initiativ for å sette fokus på psykisk helse i løpet av høstferieuken på SFO. Det ble lagt opp til en hel uke fylt med aktiviteter som skulle hjelpe barna med å utforske og forstå følelser på en trygg og engasjerende måte.

Les mer >>

De syv intelligenser

På starten av 80-tallet lanserte Harvard-forskeren sin teori omkring multiintelligens. Gardner er hjerneforsker og gjennomførte sammen med flere kollegaer forskning omkring separate intelligenser i den menneskelige hjerne.

Les mer >>

Ord på veggen

Med enkle midler kan vi bidra til leselyst og nysgjerrighet blant barn. Den viktigste formen for lesestimulering i SFO er uten tvil voksne som leser høyt for barn. Men vi kan jo gå videre og skape variasjoner.

Les mer >>

«Ditt barn er god på lek»

For en tid tilbake snakket jeg med en SFO-leder i en stor norsk by. Hans datter Mia avsluttet da barnehagekarrieren og de hadde vært på avslutningssamtale. Der fikk de vite at Mia er god på lek.

Les mer >>

Barn er aldri bare barn

Du er en nøkkelperson i flere barns liv. Som barneveileder i SFO deler du livsviktig tid med barna. Dine tanker og handlinger er av stor betydning, det er viktig at du bruker både sunn fornuft, kunnskap om barn og ikke minst dine erfaringer fra jobben din.

Les mer >>